30.07.2021 - Aile Sağlığı Elemanları Federasyonu

21-28 Nisan Ebeler haftası

ANNELER BİR KERE DOĞURUR, BİZ EBELER DOKUZ DOĞURURUZ

Ülkemizde, Dünya Ebeler Günü haricinde dünyanın en eski mesleklerinden olan ebelik mesleğine daha da dikkat çekmek, ana-çocuk sağlığı, doğum öncesi ve doğum sonrası anne ve bebek bakım hizmetleri, anne ve bebekle ilgili koruyucu tedbirler gibi konularda toplumu bilinçlendirmek için 21-28 Nisan tarihlerinde Ebeler Haftası kutlanmaktadır. Ebelik; gebelik ve doğumla ilgilenen bilim ve sanattan oluşmuş, toplumun temelini oluşturan kadını eğitmeyi, destek olmayı ve aynı zamanda sağlıklı nesiller yetiştirmeyi kendine ilke edinmiş profesyonel bir meslek grubudur. Ebelik mesleğinin başlaması insanlığın varoluşuna dayanmaktadır. Ebelikle ilgili bilinen ilk tarihi kaynaklar, M.Ö. 5000’li yıllara rastlamaktadır. Söz konusu tarihlerde resimlere bakıldığında çömelmiş ıkınan kadınlar ve onlara yardım eden ebe resimleri görülmüştür. Avrupa yüzde 96 oranla ebe yardımıyla normal doğumu tercih ederken, Türkiye, yüzde 51’le sezaryenin en fazla yapıldığı ülkeler arasında 3’üncü sırada yer almaktadır. Sezaryen yöntemini daha çok, büyükşehirlerde yaşayan çalışan kadınlar tercih ediyor ya da hekimler tarafından özendiriliyor. Biz ebelere göre ise sezaryen doğum tercihi değil, bir kurtarma operasyonudur. Ne acıdır ki, bu sebeple, olağan doğum yöntemi artık “normal doğum” olarak anılmaktadır. Adı bile normalken, normal olanı bu iken gebeleri sezaryene yani anormal durumlarda uygulanacak yönteme motive etmek oldukça ironik bir durumdur. Ancak bebek ve annenin hayatı tehlikedeyse sezaryen kurtarıcı bir yol olarak tercih edilmelidir.
Bir kadına ve hatta ailesine en özel anlarında yoldaşlık etmek, bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olmak, bu mutluluğa şahitlik etmek her meslek mensubuna nasip olmaz. Zorluklarının, risklerinin yanı sıra verdiği mutluluk paha biçilemez.
Bazı meslekler iştir, bazı meslekler gönül işidir. Mesleğimizde güzel günler görmek dileğiyle; mesleğine gönül veren, işini severek, özveriyle ve hakkını vererek yapan tüm meslektaşlarımın gününü kutluyor, sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
Ebe Hülya YILDIZ ERDOĞAN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
WhatsApp chat