01.08.2021 - Aile Sağlığı Elemanları Federasyonu

ASE NEDİR ASEF KİMDİR

admin

Yazarın şu ana kadar yazılmış 160 makalesi bulunuyor.

sayman1

Aile Sağlığı Elemanı (ASE) nedir ? (olumlu olumsuz tüm yönleri)

Aile Sağlığı elamanı: çalıştığı ilde hernagi bir doktorla anlaşıp ve il valiliğiyle sözleşme yaparak doktor yanında görevli sağlık personelidir.

görevleri : doktora bağlı olan kişilerin (hastaların) aşı, bebek,gebe vs bilgilerini eksiksiz yapmak ve bakanlığa bildirmek, aylık çalışmaları yapmak.

yıllık izin süresi : 30 gündür.

ülkemizde her ilde uygulanan aile hekimliğinde çalışanlar arasında maaş farkıda doğmaktadır. bu farklar kayıtlı olan kişi sayısı, kayıtlı gebe-bebek sayısı ve mobil nüfusuna göre değişmektedir.

örneğin doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerinde merekez nufustan ziyade çok sayısıda köy ve köylere bağlı mezra olmasından dolayı ki (köyler mobil nüfusa girmektedir) bu bölgelerde maaşlar batı bölgesine göre daha yüksektir. örneğin bir arkadaşımın toplam nüfusu 3.800 bunun 3.200 kişisi mobil olduğu için 2.500 – 2.700 TL arasında maaş almaktadır. batıda bir ilçenin merkez nufusu 3.000’i geçtiği için mobil hizmet verilen nufus daha az olduğu için batıda çalışan personel doğu illerine nazaran daha az maaş almaktadır. birde şunu unutmayalım ki doğuda ki imkanlarla diğer bölgelerdeki imkanlar eşit değildir.

ASE olmak tüm yükü üzerinizde taşımaktır. mesai saatleri dışında da çalışma durumunuz olabilir. hastalarınızla bire bir diyolog halinde olmanız gerekmektedir. hasta aşı yaptırmaya gelmiyorsa senin onun yanına gitmen gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp chat