24.07.2021 - Aile Sağlığı Elemanları Federasyonu

ASEF BAŞKANI AÇIKLADI

Biz Aile Sağlığı Elemanları Federasyonu olarak, aşıların hastalıkları ve salgınları önlemede etkili olduğunu ve sağlıklı bir toplum için gerekli olduğunu düşünüyoruz.
Bir başvuru neticesinde 26 Ekim 2016 Anayasa Mahkemesi’nin bir kararıyla zorunlu ve genel aşıların yaptırılamayacağı gibi bir algı oluşturan karar ortaya çıktı. Bu kararın da yeni doğandan topuktan kan alımı (fenilketonüri) zorunlu, fakat aşılar için velilerin zorlanamayacağı şeklinde bir çıkarımda bulunabileceğimiz karar verilmiş oldu.
Ölümlere ve ciddi sakatlıklara neden olan bir çok bulaşıcı hastalıktan aşılarla ömür boyu korunma sağlayabiliyoruz. Aşılar bulaşıcı hastalıklarla savaş da en etkili silahlarımızın başında gelir. Yüzyıllardır insanların en büyük sorunu olan bulaşıcı hastalıklarla ve salgınlarıyla aşılar sayesinde baş edilmiş ve bu hastalıkların bir kısmı da tamamen yeryüzünden eradike edilip tamamen yok edilmiştir.
İlk aşı uygulaması çiçek hastalığına karşıdır. Aşı sayesinde çiçek hastalığının eradikasyonu yeryüzünden silinmesi de 1977 yılında sağlanmış ve tüm dünyadaki çiçek hastalığı kökünden kazınmıştır. Şimdi sıradaki hastalık çocuk felcidir. Çocuk felci dünyada çok az bölgede az sayıda görülmekle beraber yakında kökü kazınılacak bulaşıcı hastalıklar arasında yer almaktadır. En son çocuk felci vakası yurdumuzda 1998 yılında görülmüştür. Ve Dünya Sağlık Örgütü 2002 yılında Türkiye’ye çocuk felci eradikasyonu sağlayan bölgeler sertifikası vermiştir. 
Aşılamadaki amacımız. Kişilerin aşlanması ve içinde bulunduğu grupların aşılanması. Aşılı bireyler sağlıklı bireylerdir diyoruz. Sağlıklı bireylerden oluşan toplumlar da sağlıklı toplumlardır diye yola çıkıyoruz. İlk hedefimiz bireyin aşılanması ve bu bulaşıcı hastalıklara bağışıklık sağlanmasıdır. Uzun vadede bir diğer amacımız da bir çok ölüme ve ciddi sakatlıklara yol açan bu bulaşıcı hastalıkların mümkün olduğunca yeryüzünden eradike etmek, kökünü kazımak. Bu hedeflerle Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı bir aşı takvimimiz var. Bunlar Hepatit B, Verem (BCG), DaPT-İPA-Hib (5 li karma aşı), Pnömokok, KKK (Kızamık, kızamıkçık, kabakulak), DaBT-İPA(4 lü karma), Çocuk Felci (oral Polio), Difteri-Tetanos, Suçiçeği, Hepatit A). Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmayan ancak sağlık birimlerindeki doktorlar tarafından uygulanması tavsiye edilen Meningekok ve Rotavirüs aşıları da bu grup içinde. 
Günümüzde ebeveynler, aşı ile önlenebilen hastalıkları bilmedikleri için hastalığın kendisinden değil yan etkilerinden korkuyorlar. Oysaki aşıların bilimsel olarak kanıtlanmış bilinen ciddi yan etkileri yok. Aşılar yokken birçok bebek tetanos, boğmaca, difteri, çocuk felci gibi çok ciddi ölümcül hastalıklar nedeniyle ya ölüyordu ya da sakat kalıyordu. Bugün bu aşılar sayesinde bu hastalıkları neredeyse hiç görmüyoruz. Eğer bu hastalıklar aşılarla yok edilmeseydi ve salgınlar devam ediyor olsaydı, dünyaya gelen bebeklerin aşılanma kararı yine de anne, babalara bırakılabilir miydi?
Sağlık Bakanlığı’nın uygulaması ve Anayasa Mahkemesi’nce alınan karar çelişki yaratıyor. Aile hekimliği çalışanları bu aşılarda sorumlu tutuluyor. Eğer aşı kararı bireysel karara bırakılacaksa bu konudaki sorumluluk aileye verilmeli. Anayasa Mahkemesi kararı aileye bırakıyor ama Sağlık Bakanlığı çocuk aşılarını yapmaları için aile hekimliği çalışanlarını sorumlu tutuyor .Suriye’den gelen aşısız bebeklerle hastalıklar tekrar ortaya çıkabilir. Bu da ciddi bir sorun oluşturur. Bu yüzden çocuklarımıza sağlıklı bir gelecek verebilmek için ailelerin aşıları zamanında ve tam yaptırmaları gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’ndan bu konuyla ilgili acilen bir yasal düzenleme talep ediyoruz.
Ben anne ve babalara seslenerek şunu söylüyorum: Lütfen çocuklarımızın sağlığı, sağlıklı bireyler ve sağlıklı toplumlar için aşı takvimini aksatmayalım.
Aile Sağlığı Elemanları Federasyonu
Başkanı Filiz BİRTANE

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp chat