ASEF SAĞLIK BAKANIMIZ PROF.DR.RECEP AKDAĞ İLE GÖRÜŞTÜ

  • Yazının Tarihi: 3 Mart 2017
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

17098241_1410420059029292_4364727059693812918_n28 Şubat 2017 tarihinde sağlıkta dönüşümün ikinci fazında yürürlüğe girecek yeni uygulamaları ve  aile hekimliği sisteminin genel sorunlarını görüşmek için yapılacak toplantıya  Sağlık Bakanlığınca Aile Sağlığı Elemanları Federasyonumuz davet edilmiştir. ASEF’i temsilen toplantıya Başkan Filiz BİRTANE, Başk Yard. Pervin ÇELTİKLİOĞLU ve Genel Sekreter Hüseyin AKAR katılırken, Türkiye Uzman Aile Hekimleri derneği ve Aile Hekimler Federasyonu yöneticileri de iştirak ettiler.

Prof. Dr.  Recep Akdağ başkanlığında saat: 20.00 de başlayan toplantı yaklaşık 5 saat sürerken, ASEF olarak aile hekimliği sisteminde yaşadığımız makro sorunlar başta olmak üzere birçok sıkıntılarımızı dile getirdik.Sorunlarımızı ve önerilerimizi ilgiyle dinleyen Sağlık Bakanımız AKDAĞ, bir çok sorunun çözülmesine dair gerekli talimatları vereceğini belirtirken, bundan sonraki süreçlerde de Aile Sağlığı Elemanlarına söz hakkı vereceğinin altını çizdi.

Görüşmelerimizin detayı için linki tıklayınız.

*Kamu dışı aile sağlığı elemanlarının kadro talepleri dile getirldi.Sağlık Bakanı AKDAĞ şuan böyle bir kadro çalışmasının olmadığını söylerken,kamu dışı ASE’ler arası karşılıklı becayiş hakkı tanınması önerimize bunu değerlendirelim.Çözülebilir bir talep değerlendirmesi yaptı.

* ASE si olmayan birimlere yapılan görevlendirmelerde maaşa  %25  oranla ek ödeme yapılırken bu oranın aynı tip görevlendirmelerde doktorlarda %50 olduğunu, aile hekimleri ile aynı oranda ödenmesinin daha adil bir uygulama olacağını belirtildiğinde, Bakan AKDAĞ danışmanlarına gerekli duzenlemelerin yapılması talimatını verdi.

*İş yükümüzün fazla olduğu koruyucu hizmetlerin bizler tarafından yürütüldüğü ve gelen kronik hastalik takiplerininde büyük oranda ASE’lerin iş yükünü artıracağı dile getirildi.Bakan AKDAĞ, ilerleyen dönemlerde birimlere ilave hemşire verileceğini, açılan sağlıklı yaşam merkezlerinde ise Tsm çalışanlarının aktif çalıştırılması ile ASE’lerin işyükünün hafifletilecegini belirtti.

*Göçlerde vatandaşa yaptırım olmuyorsa bile en azından nüfus müdürlükleri ile iletişime gecerek aile hekimliklerinin de taşınmasının sağlanmasını önerdik . Bakan AKDAĞ, iyi bir uygulama olabilir, bunu değerlendirelim ifadesinde bulundu.

*Kurumlar arası bilgi paylaşımının kamu ve özel sağlık kurumlarına başvurup aile hekimine başvurmayan özellikle gebeleri tespit açısından ASE’ler  için önemli olduğu belirtildi. Bakan AKDAĞ, bu konuda zaten gerekli çalışmaları yapmakta olduklarını belirtti.

*Meslektaşlarımızın hizmet içi ve gelişen uygulamalar hakkında çeşitli eğitim ve kongrelere katılımı için ASE’lerin desteklenmesi talep edildi.Bakan AKDAĞ, eğitim konusunun önemli olduğunu bu konuda destek olmak için nasıl bir yol izleyeceklerini bir çalışma yaparak belirleyeceklerini belirtti.

*Emeklilik de keseneklerimizin diğer kurumlar gibi yapılmadığı için hak mahrumiyetine uğradığımız belirtildi.Bakan AKDAĞ bunun  için maaş katsayılarının ayarlanması talimatını verdi.

*Uzun süreli tedavilerde (ca vb) ASE’nin sözleşmenin fes edildiği dile getirldi.Bakan AKDAĞ bu konuda o ASE’nin pasife alınabileceğini, aktif tedavi sürecini tamamladıktan sonra aile hekimliği sistemine yerleştirlmesinde öncelik tanınabilceğini belirtirken,  ASE’lerin  14 güne kadar maaştan kesinti yapılmadan izin kullanılabileceğini söyledi.

*Ase lere Yüksek lisans hakkı tanınmasını ve branşlaşmasının önünün açılması talep edildi.Bakan AKDAĞ, Halk Sağlığı Hemşiresi olarak eğitim almaları ve branşlaşmasının önünün açılmasının sağlanabileceğini belirtti.17103449_1627770630583095_4470851555039234156_n

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın