24.09.2021 - Aile Sağlığı Elemanları Federasyonu

BALIKESİR GÜÇ BİRLİĞİ YAPTI

screenshot_20161221-074716

BALIKESİR DE BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK ÖRGÜTLERİ
ÖZLÜK HAKLARI İÇİN GÜÇBİRLİĞİ YAPACAK

Sağlık Bakanlığı’nın Aile Hekimliği alanında yapmaya hazırlandığı kamuoyuna yansıyan değişikliklerin tartışılıp, yeni sözleşme dönemi değerlendirilerek, İlimizde 1. Basamak sağlık örgütleri güç birliği yapma kararı almıştır.
Tabip Odasının çağrısı ile yapılan toplantıya Tabip Odası, Birinci Basamak Birlik ve Dayanışma Sendikası, Sağlık Emekçileri Sendikası,/Balıkesir Aile Hekimleri Derneği, ve Balıkesir Aile Sağlığı Elemanları Derneği temsilcileri katılmıştır.

Öncelikle:
1) Sağlık Bakanlığı’nın Aile Hekimliği yönetmeliklerinde bazı değişikliler için hazırlık yapmakta; bu hazırlıkların başında; 
– birim başına kayıtlı nüfusun düşürülmesi,
– 0 nüfuslu pozisyonların açılması
– kronik hastalık takibi 
-kanser tarama-izleme uygulamalarının performansa tabi kılınması 
2) 01.01.2017 tarihinde başlayacak olan yeni sözleşme dönemi, 
3) Olanca hızı ile devam etmekte olup Sağlık Personeline şiddet konusu,
4)1.Basamak Örgütlerinin her türlü farklılıklarının zenginlik sayılarak; birlikte davranma, ortak hareket etme mücadele etme süreci değerlendirilmiştir.
Yönetmelik değişikliği ile kişi başına düşecek nüfusun azaltılması sürecinin doğru yönetilmemekte, yeterli düzeyde inceleme, plan, program yapılmadan, uygunsuz bölgelerde; çoğunlukla mekânı, donanımı, hemşiresi olmayan, kayıtlı nüfusu bulunmayan bölgelerde yeni Aile hekimliği birimleri açılmaktadır. Tüm yükün o birimi seçecek Aile Hekimine bırakılması nedeni ile doğal olarak ne il içi ne de iller arası tercihlerde sanal birimlerin tercih edilmediği saptanmıştır.
Bakanlığın birim başına ödeme üst sınırını 4000 kişinin altına indirdiğinde çalışanların ücret kaybı yaşayacakları, zaten yıllar içinde ücretlerde bir erime yaşandığı göz önüne bulundurulursa kayıpların daha da artacağı, bu durumda hekimlerin, hemşirelerin, ebe ve diğer sağlık çalışanlarının Aile Sağlığı Merkezinde (ASM) çalışmayı istemeyeceği, hemşiresiz/hekimsiz çalışan birçok aile hekimliği biriminin mevcut olduğu düşünülürse halkın sağlık hakkı da kısıtlanacağı belirtilmiştir. 
Kronik hastalık takibinin ve kanser tarama ve izlemlerinin performansa tabi olacağı, bu hizmetlerin koruyucu sağlık hizmetlerinin bir parçası olduğu, birinci basamak sağlık hizmetlerinin görev ve sorumluluk kapsamında olduğu, performansa tabi olmadan bu hizmetin ziyadesiyle verilmeye çalışıldığı, önceki benzer örneklere bakıldığında, bu hizmetlerin performansa tabi hale geldiğinde değersiz ve niteliksiz hizmete dönüşeceği vurgulanmıştır. 
ASM’lere 0 nüfuslu birimlere yeni Aile Hekimleri verilirken hukuksal olarak devam eden kira sözleşmelerinin feshedilerek A.H. lerinin yeni sözleşme yapılmaya zorlanıldığı dile getirilmiştir.
Aile hekimlerini odalarından çıkarmadan ağırlıklı olarak muayene ve reçete yazmaya, anlamlı anlamsız raporlar vermeye zorlayan bir sistem yerine gerçekten koruyucu sağlık hizmetlerinin önemsendiği, geliştirildiği, çalışanların iç motivasyonla bu hizmeti yürüttüğü bir birinci basamak sağlık hizmetinin savunulması gerektiği belirtilmiştir. 
Bir araya gelen Oda, Sendika ve Derneklerin periyodik toplantı yapması, toplantıya katılamayan diğer sendikaların da bir sonraki toplantıya davet edilmesi kararlaştırılmış, kısa vadede sözleşmeler ile ilgili ve Aile Sağlığı Çalışanlarının belirlenmesinde Halk Sağlığı Müdürlüğünce ilgili STK temsilcilerinin de yer alacağı Komisyon kurularak belirlenmesi ile uzun vadede yapılacak güç birliği konuları belirlenmiştir.15.12.2016

BALIKESİR TABİP ODASI 
BBBD SENDİKASI
SAĞLIK EMEKÇİLERİ SENDİKASI 
BALIKESİR AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ BALIKESİR AİLE SAĞLIĞI ELEMANLARI DERNEĞİ

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.