24.09.2021 - Aile Sağlığı Elemanları Federasyonu

Dünya Sağlık Örgütü; 2020 Yılı “Hemşire Yılı

Dünya Sağlık Örgütü; 2020 Yılı “Hemşire Yılı”

Hemşirelik Akademisi

Hemşirelik AkademisiApr 7 · 2 min read

Son birkaç yıl boyunca, hemşireliğin, sağlık sistemindeki rolünün önemi giderek daha fazla artmıştır. Ve daha da artmaya devam etmektedir.

Hemşireler Sağlık Hizmetinin “Köprüsü”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), WHO genel müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un, 2020’yi hemşire ve ebe yılı olarak ilan etmeyi önerdiği bir toplantı yapıldı.

Dr. Ghebreyesus, hemşirelerin sağlık hizmetlerinin “köprüsü” olduğuna, halkı ile karmaşık sağlık sistemi arasında çok önemli bir bağlantı olduğuna değindi. Hemşireler, sağlık hizmetlerinin “ön saflarında”.

İnanılmaz derecede başarılı ve etkili bir halk sağlığı savunucusu olan Dr. Ghebreyesus, WHO ve Nursing Now’un çalışmaları ilerledikçe, hemşirelik rolünün “güçlendirilip teşvik edileceğini” ifade ederek, hemşirelik mesleğinden büyük gurur ve sevinc duyduğunu belirtti.

Deklarasyonunun sonuna doğru, 2020’nin Florence Nightingale’in 200. yıldönümü olduğuna dikkat çeken Dr. Ghebreyesus’a “insanlığa büyük katkı sağlayan onun gibi insanları kutlamamız gerekiyor.” diye ekledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)

Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler ülkelerine hizmet veren küresel bir kurumdur . Bu dünya genelinde içinde ülkemizinde bulunduğu 194 ülkeyi içerir ve her birinde, DSÖ’nün bir görevi vardır: her ülkeye halkı için mümkün olan en optimum sağlığı sağlamada yardımcı olmak.

Bunu çeşitli şekillerde yaparlar:

  • Hükümet yetkililerine sağlıkla ilgili yasalar ve programlar hakkında bilgi verir.
  • Ülkenin hastalık önleme çabalarının güçlendirilmesine yardımcı olunması.
  • Yerel toplulukların ihtiyaçlarını karşılamak için büyük ve küçük ölçekli sağlık programları yürütür.

2020 Yılı Hemşire Yılı

Bu, hemşirelik alanı için ne anlama geliyor? Uluslararası Hemşirelik Konseyi Başkanı Annette Kennedy, bunun birçok nedenden dolayı hemşireler için önemli bir adım olduğunu söylüyor :

Hemşireler için mükemmel bir eğitim standardını teşvik edecek, hemşireleri sahada tutmak ve daha iyi çalışma ortamları yaratacak. Daha fazla insanın sağlık hizmetini kapsamlı bir şekilde alması artacak.

https://medium.com/@hemsirelikakademisi/d%C3%BCnya-sa%C4%9Fl%C4%B1k-%C3%B6rg%C3%BCt%C3%BC-2020-y%C4%B1l%C4%B1-hem%C5%9Fire-y%C4%B1l%C4%B1-9feaf17189ba

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ