MİKROBİYOTA

  • Yazının Tarihi: 5 Aralık 2016
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

MİKROBİYOTA

Bağırsak mikrobiyotası, bağırsakta bizimle birlikte yaşayan mikroorganizma topluluğudur. Son yılların en çok araştırma yapılan en güncel konusu olarak ön plana çıkmaktadır. Bağırsak mikroflorası hem mikroorganizma sayısı hem de türleri bakımından bireysel farklılıklar gösteren dinamik bir sistemdir.

İnsan vücudunda 100 trilyon hücre bulunduğu tahmin ediliyor. Bunun 10 misli fazlası kadar da yararlı bakterilerimiz var. Vücudun deri, ağız, vajina, bağırsaklar gibi çeşitli bölgelerinde yerleşmiş bu bakterilere o bölgenin “florası”, yeni adıyla “mikrobiyota”sı deniyor. Bağırsaktaki mikrobiyota ise 2 kilo ağırlığında ve hem işlevi hem de ağırlığı nedeniyle artık bir organ olarak kabul ediliyor

Bağırsak ‘mikrobiyota’sında en az bin farklı türden bakteri bulunuyor. Yaşam boyu bağışıklığın temelini oluşturan barsak mikrobiyotası hamilelikle başlayan ilk 1000 günde (270+365+365) gelişiyor. Bu yüzden bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesi, kognitif ve duygusal gelişimi ile yaşam boyu sağlık ve başarısı açısından ilk 1000 günde doğru beslenme çok önemli.

Mide ve ince bağırsaklar tarafından sindirilemeyen besinlerin sindirimine yardım eden, B ve K vitaminlerinin yapımını sağlayan, hastalık yapabilecek bakterilerin yerleşmesine mani olan bu bakterilerin en önemli özelliği ise bağırsak duvarında bir bariyer vazifesi görmesi.

Antibiyotikler florayı nasıl etkiliyor?

Antibiyotikler, bağırsak florasını bozuyor. Bu nedenle gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınmak gerekiyor. Antibiyotikler, öldürmesi gereken zararlı bakterileri öldürürken bağırsaktaki iyi bakteriler de ölüyor. O nedenle eğer antibiyotik kullanacaksak da akılcı ilaç  (http://www.akilciilac.gov.tr/?page_id=1068 )   uygulamasının gereklerini yerine getirmek gerekiyor.

 

 

Sağlıkla ve dost floramızla kalmak dileğiyle…..

 

 

Kaynak:indigodergisi.com

magdergi.com

 

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın