Sağlıkçıdan ‘şiddet’ tepkisi

  • Yazının Tarihi: 9 Ekim 2016
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

       Edirne Aile Sağlığı Elemanları Derneği Başkanı (EDASED) ve Aile Sağlığı Elemanları Federasyonu (ASEF) Başkan Yardımcısı Filiz Birtane, bir an önce sağlıkta şiddet yasasının çıkarılması gerektiğini söyledi…

Haberin Yayın Tarihi: 01-04-2016 07:53
Olgay GÜLER

33 Edirne Aile Sağlığı Elemanları Derneği Başkanı (EDASED) ve Aile Sağlığı Elemanları Federasyonu (ASEF) Başkan Yardımcısı Filiz Birtane, bir an önce sağlıkta şiddet yasasının çıkarılması gerektiğini söyleyerek; sağlık çalışanlarına yönelik sözlü ve fiziksel şiddetle aynı zamanda onurlarının da ayaklar altına alındığını belirtti.
EDASED Başkanı ve Federasyon Başkan Yardımcısı Filiz Birtane, son yıllarda sağlık çalışanlarının yaşam haklarına olan saldırılardan dolayı mesleklerini yapamaz hale geldiklerini söyleyerek, amaçlarının hayat kurtarmak ve yaşatmak olduğunun altını çizdi. Sağlık hizmetlerinin sunumunda ki popülist yaklaşımlar ve toplumda yaratılan algı ile meslek onurlarının ayaklar altına alındığını söyleyen Birtane; “Halkımızın huzurunda hem sosyolojik hem de fiziksel şiddete maruz kalmaktayız” dedi.

“SAĞLIK ÇALIŞANINA ŞİDDETİ KINIYORUZ”
Söz konusu şiddetin son 5 yılda sürekli arttığına dikkat çeken Dernek Başkanı Birtane, bu durumun sağlık personeli arasında moral, motivasyon düşüklüğüne ve tükenmişlik sendromuna yol açtığına dikkat çekti. Birtane; “Yeni bir başlangıç yapmaya hazırlandığımız bu günlerde yine yeniden sağlıkta şiddet haberleri ile karşılaşıyoruz. Yakın zamanda yaşanan, Kocaeli ilinde görevli aile sağlığı merkezinde çalışan meslektaşımız, mesleki bilgisini uyguladığı için hasta tarafından sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalmıştır. Sağlıkçıya şiddetin gerekli yasal düzenlemelerle cezalandırılmadığı ülkemizde, görevini kendisinden beklenen bilimsel sorumluluk, mesleki bilgi ve yöntemler uygulayarak, tek başına üstün performans göstererek çalışan aile sağlığı elemanı meslektaşımıza yapılan şiddet olayını kınıyoruz” dedi.

“SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKARILMALI”
Şiddet olaylarının gerek adli gerekse bakanlık nezdinde normal bir vakaymış gibi karşılandığını söyleyen ve bu duruma tepki gösteren Birtane; “Biz sağlık çalışanları her yıl birden fazla meslektaşımızı toprağa verirken, yüzlerce meslektaşımızın fiziksel şiddete uğradığına, binlerce meslektaşımızın da sözlü şiddete maruz kaldığına şahit oluyor ve kendimizi sıra bize ne zaman gelecek sorusunu sorarken buluyoruz. Anayasal hakkımız olan, şiddete karşı bizi koruyan ceza muhakemeleri kanunu içerisine konulmuş sağlıkta şiddet yasası mutlaka çıkarılmalıdır. Bugün burada darp edilen şiddete maruz kalan tüm meslektaşlarımız için ASEF olarak hep bir ağızdan diyoruz ki artık sağlıkta şiddet yasasını acilen kanunlaştırın” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın